Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy hőszigetelési munkálatokat csak akkor kezdjünk el, ha a vízszigetelést megoldottuk vagy teljesen biztosak vagyunk abban, hogy a falszerkezetet nem veszélyezteti a talajvíz.
Az esetek legnagyobb részében ott követnek el hibát a kivitelezők és a tulajdonosok, hogy nem fordítanak kellő figyelmet a vízszigetelésre. Szakmai szempontból egy homlokzat csak és kizárólag akkor alkalmas hőszigetelésre, ha nem áztatja talajvíz.
Szakemberek szerint a homlokzati hőszigetelés nem lesz kellően hatékony, hogyha a födémeket és a nyílászárókat nem szigeteljük. A hőszigetelésre váró házakat egy egységként kell tekintenünk. Télen senki nem vesz fel nagykabátot nyári papuccsal. Akkor miért lenne kivétel ez alól a hőszigetelés? Amennyiben nem egységként tekintünk a házra, és úgy gondoljuk, hogy elég csak bizonyos részeket hőszigetelni ahhoz, hogy lakásunkban kellemes idő legyen, nagyon nagy esélyt adunk a hőhíd, majd a penész kialakulására. Amikor már rászántuk magunkat a hőszigetelésre, nem szabad spórolni.
Milyen hőszigetelő rendszert válasszak?
Hazánkban a legelterjedtebb hőszigetelő anyag a polisztirol. Homlokzathoz az EPS, lábazathoz pedig az XPS polisztirollapok használatát ajánlják a szakemberek. A kőzetgyapot és az üveggyapot is nagyon jó szigetelőanyagok. Mellettük szól, hogy természetes szigetelőanyagok. Akik számára fontos a természet közeliség, a vegyszermentesség, azok számára ajánlják ezeket a szigetelőanyagokat. Mindkettő víztaszító és rosszul vagy egyáltalán nem éghető anyagoknak minősülnek, valamint remek hangszigetelők is. Tény, hogy kőzetgyapot és üveggyapot használata esetén az anyagköltségünk kicsit megemelkedhet, mivel lényegesen több ragasztóra van szükség a felragasztásukhoz, és maguk az anyagok is magasabb árkategóriában vannak a polisztirol-szigetelésekhez képest. Kőzetgyapot szigetelés esetén fontos, hogy megfelelő ásványi vakolatot használjunk.
Info:
Bár a polisztirol tűzvédelmi szempontból rosszabb besorolásban van, mint a kőzetgyapot vagy üveggyapot, fontos tudni, hogy ez nem azt jelenti, hogy éghető! Az építőipari polisztirol külső hő hatására ugyan ténylegesen elfolyósodik, de a tüzet nem táplálja!
Ajánljuk a Soriton EPS hőszigetelő rendszer használatát, amely egyaránt alkalmazható új és régebbi épületek hőszigetelésére! Fontos, hogy az előírásokat betartsuk! Szükség esetén kérjük ki szakember véleményét!