Az aljzatbeton burkolása funkcióktól függ, ám ez gyakran együtt jár azzal a problémával, hogy az egyes helyiségek között szintkülönbségek keletkezhetnek. Régen küszöbbel oldották meg ezt a problémát, napjainkban viszont burkolatváltókat használunk.
A burkolatokat érdemes már jó előre kigondolni, mert sok fejtöréstől kímélhetjük meg magunkat, ha előre tervezünk és már az aljzatbetonozás előtt kitaláljuk, hova milyen burkolat kerül majd és ennek figyelembevételével alakítjuk az aljzatbetont is.
Nem mindegy, hogy a szobákba laminált padlót vagy hajópadlót szeretnénk. A laminált padló 6-8 mm vastag, amihez még a 3 mm-es alátét fóliát kell hozzászámolni, a hajópadló viszont a párnafával ennek a duplája. Ráadásul, ha mindezt a ház legnagyobb helyiségével kell egy szintbe hozni, amit a padlófűtés fölött nagyméretű járólappal burkolunk, akkor sokat kell sakkozni, hogy a centis különbségeket eltüntessük.
Ha a szintkülönbség 4 mm vagy annál alacsonyabb, akkor burkolatváltóval vagy más nevén szintbeli áthidalóval megoldhatjuk a problémát. Ha viszont ennél nagyobb az eltérés, akkor Soripon önterülő, kiegyenlítő habarcssal vagy Soripon Extra aljzatkiegyenlítő habarcssal egy szintbe hozhatjuk a burkolatokat.
Az aljzatkiegyenlítőt közvetlenül az aljzatbetonra kell felvinni, majd teljes száradás után lehet burkolni. Ha gyorsan szeretnénk haladni, akkor a Soripon Expressz aljzatkiegyenlítő szárazhabarcsot érdemes választani, amely 3 óra múlva már járható és 24 óra elteltével burkolható.
Burkolás előtt akkor is érdemes ellenőrizni az aljzatbetont, ha nem lesz eltérés a burkolatok magassága között. Könnyebb, szebb és tartósabb a burkolat, ha egyenes, sík felületre kerül a padló, illetve az sem utolsó szempont, hogy tökéletesen kialakított aljzatra vékonyabban lehet kenni a csemperagasztót.
A púpokat le kell csiszolni, a lyukakat pedig fel kell tölteni, a síkot pedig egy nagyobb vízmértékkel végig lehet ellenőrizni. Érdemes bejelölni, hogy pontosan hova kell önteni az aljzatkiegyenlítőt, majd annyit bekeverni, amennyire éppen szükség lesz. Ezután be kell önteni a habarcsot és glettvassal szétteríteni. Mivel a habarcs önterülő, így a szerszám nyomai gyorsan eltűnnek és egyenes felület keletkezik.
Fontos megjegyezni, hogy az aljzatkiegyenlítő felvitele előtt tapadóhidat kell használni, majd a megszilárdult aljzatkiegyenlítőre szintén tapadóhíd kerül a csemperagasztó felvitele előtt.