Ma már sokan házilag oldják meg a szigetelést, hogy pénzt spórolhassanak. Aki érzi magában a bátorságot és az ügyességet, és nem mellesleg rendelkezik némi elméleti és gyakorlati szakértelemmel, biztosan nem bízza másra a munkát.
A polisztirol a legelterjedtebb szigetelőanyag hazánkban. Az ára is sokkal kedvezőbb az egyéb szigetelőanyagokénál, a leggyakoribb építőanyagokkal kompatibilis és használata sem túl körülményes. A szigetelés valóban nagy munka, sok mindenre oda kell figyelni ahhoz, hogy valóban hatásos is legyen.
A legfontosabbak:
- A homlokzatot és a lábazatot együtt kell szigetelni, különben 100 százalék az esélyünk rá, hogy hőhíd alakul ki a lakásban. Ennek egyenes következménye lesz a penészesedés.
- A lábazathoz és a homlokzathoz más szigetelőanyagot használjunk! (A lábazathoz vízálló szigetelés ajánlott)
- A fal egyenetlensége nem lehet több 5 – 7 milliméternél, egyébként a lapok nem ragadnak megfelelőképpen a falhoz, leválnak, felpúposodnak.
- Lehetőleg ne legyen vizes a fal, amikor szigetelünk. Ha szükséges, először a vízszigetelésre fordítsunk hangsúlyt, majd utána következhet a hőszigetelés.
- Festetlen falra szigeteljünk!
- Portalanítsuk a falat és távolítsuk el a málló részeket szigetelés előtt.
Polisztirol szigetelés rétegrendje:
- Tégla, beton, maga az építőanyag
- A hőszigetelő rendszer
- Dübelezés
- Üvegszövet felragasztása (ragasztóba ágyazott üvegszövet)
- Vékonyvakolat
A polisztirollapokat felrakhatjuk:
- betonfalakra
- tömör, üreges téglára
- festékmentes vakolatra is
Polisztirol felragasztása
A ragasztót a használati utasítás szerint hígítjuk és elkeverjük betonkeverőben vagy keverőfejes fúróval. A ragasztót felvisszük a polisztirol lapokra. Ajánljuk a Projekt Thermo polisztirollap ragasztó és simítótapasz használatát. Kiváló ragasztóképességű, rugalmas ragasztóanyag. A szélén csíkokat húzunk, a közepén néhány (minimum 6) pontot helyezünk el. A lapokat vízszintesen, téglalap-szerűen és kötésben (főleg a széleknél) kell felragasztani. Amennyiben szükségesnek látjuk, egy nap száradás után, a lemezeket síkba kell csiszolni, majd dübelezni, azaz rögzíteni a polisztirol lapokat a sarkaiknál. A dübelezéshez 10 mm-es fúrót érdemes használni. Utolsó lépésként következhet az üvegszövet felrakása. A ragasztót körülbelül 2 mm vastagságban felkenjük a felületre, és ebbe ágyazzuk be (függőleges csíkokban) az üvegszövetet. Üvegszövet esetében minimum 10 cm átfedést kell meghagyni. Miután a ragasztó megszáradt, következhet az alapozás és a vakolat felhordása.